Rozhledna na Plešivci
Lyžování

Mariánská  »  Rozhledny  »  Plešivec  ● 

Plešivec - Abertamy

  • Plešivec - Abertamy
  • Plešivec - Abertamy
  • Plešivec - Abertamy
  • Plešivec - Abertamy
Objekt: Rozhledna
Region: Krušné hory
Kraj: Karlovarský kraj
Okres: Karlovy Vary
GPS: 50°21'19.187"N, 12°50'20.063"E
   
Název:

Rozhledna Plešivec

Obec:

Abertamy

   
Nadmořská výška: 1028 m n. m.
Typ stavby: kamenná
Výška rozhledny: 16 m
Počet schodů: 66
Rok otevření: 1895

 

Mezi rozhlednami Krušných hor je Plešivec unikátní stavbou. Celodřevěná rozhledna, na vrcholu stejnojmeného vrcholku 1028 m.n.m, byla postavena již v roce 1895. Zásluhu na tom má hlavně spolek přátel přírody z Abertam, který již od svého vzniku scháněl na stavbu věže finanční prostředky. Po pěti letech, se spolku trpělivost zúročila. V zimě 1894 úspěšně vyváží materiál na saních, nahoru na Plešivec. Celý objekt zahájil provoz následujcí rok, tedy 4.srpna 1895. Dnešní vzhled však není původní, neboť během let se chata rozrostla a 16 metrů vysoká rozhledna není skoro vidět.

Na osmibokou věž vede celkem 66 schodů. Z jejího ochozu je nádherný rozhled na okolní vrcholky Krušných hor, Slavkovský les, Doupovské hory, a také Dyleň v Českém lese. Je vidět nejvyšší hora Krušných hor Klínovec 1244 m.n.m. i nejvyšší vrchol na německé straně Fichtelberg 1214 m.n.m, jako na dlani máte Jáchymov, Karlovy Vary , Slavkovský les či Doupovské hory na jihu.

Na vrchol Plešivce se dostanete autem po asfaltové cestě, odbočkou ze spojnice Abertamy - Boží Dar. Vrchol také protínají žlutě, modře a zeleně značené turistické stezky z Abertam, Pstruží, Merklína, Božího Daru a Jáchymova. Trasa z Božího Daru je značena i pro cykloturistiku a představuje krásný trek po lesních cestách z Klínovce, přes Božídarská rašeliniště a dále po hřebenu Krušných hor.

Na rozhlednu je celoročně přístup v době od 10.00 do 20.00 po schodech z jídelny hotelu za poplatek 10 Kč.

 

Plešivec - Abertamy

Mariánská - mapka
Ubytování
Krušné hory
počasí
turistická známka
 
Krušné hory, Dovolená, Hotely, České hory, E-shop, Zdraví TOPlist    Copyright © leden 2020    KONTAKT